Každí chce byť zdraví. Hlavne nech to nič nestojí.

Autor: Branislav Holbay | 27.11.2011 o 20:55 | (upravené 27.11.2011 o 21:41) Karma článku: 2,46 | Prečítané:  516x

Čo všetko robí pre svoje zdravie bežný Slovák? Nechávať zodpovednosť za naše zdravie nášmu zdravotníctvu - lekárom veru nestačí. Teda určite nie mne. Áno, je to veľmi komfortné a bezstarostné. Veď od toho sú tu tí naši lekári. Sú tu pre nás, keď už si ich platíme. Lenže čo ak oni samotní zlyhávajú?! Nie je čas sa zamyslieť nad sebou a nad vlastným zdravím? Je čas začať od seba.

Aj vy chcete byť zdraví?
Dajme si ruku na srdce a spýtajme sa, či  sme urobili všetko preto, aby sme si udržali zdravie a aby sme sa nemuseli využiť služby nášho zdravotníctva? Čo naša životospráva, čo náš životný štýl, čo naša chuť po informáciách? Naozaj to robíme to tak, aby nám to zaručilo dlhý a kvalitný život v zdraví? Každí nech si zodpovie tieto otázky sám.

Môže môj postoj k hodnote zdraviu definovať systém zdravotníctva?
Aj keď to môže znieť dosť nepravdepodobne, do veľkej miery áno. Občan, ktorí dbá o svoje zdravie, dbá na preventívnu, dbá na informovanosť,  jednoducho povedané občan, ktorí berie zdravie ako jednu z hlavných životných hodnôt systém zdravotníctva nezaťažuje a vyvíja tlak na systém. Tlak, ktorí definuje systém podľa jeho potrieb a požiadaviek. Je to systém, kde zdravie je hodnota, ktorá sa nedá vyjadriť peniazmi. Je to systém, kde proces prevencie hrá rolu číslo 1 v prístupe poskytovania zdravotnej starostlivosti. Prevencia ako taká produkuje len zdravých občanov. Zdravý občan stojí systém minimum čo umožňuje iným chorým občanom, ktorí za svoju chorobu „nemôžu" poskytovanie adekvátneho priestoru a kvality zdravotnej starostlivosti.

Zdravie za peniaze
Súčasná kríza zdravotníctva je krízou ľudí resp. ich pokrivených hodnôt. V ľuďoch je hlboko zakorenená predstava, že zdravie sa dá kúpiť a teda dá sa finančne ohodnotiť.
Povedzte mi teda koľko stojí vás život? Vaše zdravie? Koľko stojí váš zvýšený krvný tlak, cukrovka, rakovina? Takisto existuje tu predstava, že na vlastné zdravie ani nie som zodpovedný ja sám ale lekári, zdravotníctvo a štát. Tieto predstavy a postoj k vlastnému zdraviu formujú systém zdravotníctva negatívnym, komerčným spôsobom. Potom sa čudujeme, že si za zdravie - vyšetrenia, liečby a lieky musíme platiť. Veď mi to vlastne tak nepriamo chceme.

Naše zdravotníctvo
Je tam, kde chceme my, aby bolo. Systém, kde hodnota peňazí prevažuje nad hodnotou života, zdravia je zvrátený a dlhodobo neudržateľný. Lekári sa správajú ako keby nám liečili a zaručovali zdravie pritom je to naopak. Svojím komerčným prístupom k občanom a snahou neriešiť príčiny chorľavosti obyvateľstva prevenciou a informovanosti nám občanom v konečnom dôsledku ubližujú a spôsobujú stavy chorľavosti. Pozor, nie len oni sú na vine, ale aj my, občania so svojím ľahostajným prístupom k vlastnému zdraviu.

A čo tých 300€ naviac?
Je názorná ukážka o čo ľuďom v zdravotníctve ide. Za 2000€ budem operovať, liečiť, zachraňovať životy, ale za 1700€ už nie? Akosi sa zabúda na tie pravé hodnoty, ktorými sa mali riadiť. Nechápu, že zdravotníctvo nemôže byť čistá komerčná záležitosť. Nejde tam o zisk ale o zdravie.Komu tých 300€ pomôže? Bohužiaľ len lekárom. Ale čo za tých 300€, na ktoré sa im my všetci zložíme dostaneme my naspäť? Nebodaj lekár zmení k pacientovi prístup, nebodaj zachráni viac pacientov, nebodaj pacientov odoperuje lepšie, nebodaj sa znížia čakacie doby, nebodaj pribudnú dôležité prístroje, ktoré umožnia lepšiu liečbu chorých ľudí, nebodaj nás naučí trochu prevencie a odovzdá nám recepty na zdravší život? Žiaľ obávam sa, že za to nedostaneme nič.

Zmení sa len jedna vec: lekárovi pribudne každý mesiac 300€ v peňaženke a občanovi ubudne niekoľko €. A systém zostáva rovnako zlý ako bol doteraz. Gratulujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?