Komerčné zdravotníctvo - keď sa z človeka stáva tovar

Autor: Branislav Holbay | 28.11.2011 o 18:51 | Karma článku: 8,28 | Prečítané:  1490x

Zdravotná starostlivosť na Slovensku proklamovaná ako „verejná služba" občanom zakotvená v našej Ústave už takmer nie je už službou verejnou ale z veľkej miery komerčnou. Snaha o komercionalizáciu verejného zdravotníctva sa postupne prejavuje viac a viac. Výsledkom tejto snahy je fakt, že na našom „utrpení" si mastia vačky hlavne poisťovne a farmaceutické spoločnosti. A zopár politikov. Rádový občan to predsa všetko zaplatí. Štát sa zaviazal poskytovať bezplatnú zdravotnú starostlivosť všetkým občanom SR či už platiacim alebo neplatiacim si zdravotné poistné. Je to ale naozaj tak?

Americká cesta
Naši zástupcovia ľudu sa vybrali cestou komercionalizácie zdravotníctva. Očividne sa inšpirovali modelom v spojených štátoch, ktorý mimochodom spôsobuje krízové stavy už niekoľko rokov. Výsledok tamojšieho zdravotníctva je ten, že človek, ktorí nemá na to, aby si zaplatil ošetrenie a liečbu, zdravotnú starostlivosť, ju proste nedostane. Prípady, keď pacienta nepustia ani len do zdravotníckeho zariadenia, alebo keď pacienta odmietajú vyšetriť sú čoraz častejšie. A pritom pacient im môže aj umierať pred dvermi nemocnice. Problém sú peniaze. Poisťovňa im totižto nezaplatí za ošetrenie pacienta. Iné prípady hovoria o tom, že i človek platiaci si poctivo za zdravotnú starostlivosť nemusí dostať to, čo očakáva. Ak dané náklady na liečbu nepokryje poisťovňa, nemocnica jednoducho odmietne pacienta ošetriť. V najlepšom prípade pacient skúša šťastie v inej nemocnici, v najhoršom prípade umiera pred ich očami. Z pacienta sa stal tovar. 
USA patrí medzi najchorľavejšie národy sveta. Je jasné, že ani najlepšie platení lekári sveta tejto krajiny nevedia garantovať zdravie svojim občanom. Komerčný prístup si žiada svoje obete.

Viva La Revolución, Viva la Cuba
Zdravotnícke služby sú bezplatné pre všetkých obyvateľov. Kuba má najnižšiu úmrtnosť a najdlhšiu priemernú dĺžku života zo všetkých štátov Strednej a Južnej Ameriky. Znie to neuveriteľne, ale táto chudobná krajina nemá s týmto vážny problém. Paradoxne, ak na Kubu príde napr. chorý Američan, ktorého vlastný štát odmietol ošetriť (z určitých dôvodov) s cieľom vyhľadať zdravotnú starostlivosť, dostane ju. Dokonca bezplatne! A bez otázok typu: „Kto ste?", „Odkiaľ ste?", „Platíte si poistné", „Máte peniaze?". Tu si na rozdiel iných krajín uvedomujú hodnotu človeka a jeho zdravia.

Slovenský zázrak
Ten sa nekoná. Ani v zdravotníctve. Nečudujme sa. Systém je prehnitý. Peňazí je v systéme dosť. Žiaľ ako keby strácali v čiernych dierach a nekončia tam kde by mali. Následne vzniká potreba ďalších peňazí, ktoré definujú kto a kedy bude ošetrení, akými prostriedkami a s akou kvalitou. Pacient bez peňazí a bez postenia je pre lekárovi len na oštaru. Prečo nie, veď na ňom nezarobí.

Môže to ale niekedy fungovať lepšie? Určite. V Kube a v iných chudobnejších krajinách to funguje. Dokázali to.
Prečo by to nedokázalo aj naše malé Švajčiarsko? Možno stačí si len napraviť pokrivené hodnoty...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?