Doba sa zmenila

Autor: Branislav Holbay | 25.3.2012 o 10:27 | (upravené 25.3.2012 o 10:53) Karma článku: 7,73 | Prečítané:  283x

Slovenský národ prechádza zmenou. Aspoň si to myslí. Očakáva výraznú zmenu k lepšiemu. Opäť túto zmenu očakávajú od svojich 150-ich staro-nových zástupcov, ktorých si väčšina z nich zvolila. Veria, že títo staro-noví ich tentokrát nesklamú.

Smutná je preto neochota ľudí ponaučiť sa z minulosti. Jasné príklady z posledných dekád ich života, kedy nastali zmeny k horšiemu, ako keby zostali nepovšimnuté. Ľud očividne rád nosí ružové okuliare.

Doba a prostredie, v ktorom žijeme sa rapídne mení. Žiaľ, náš národ sa tomuto novému prostrediu odmieta prispôsobiť. Vnímanie Slovákov tohto celého sa nemení. Slovák nástojčivo žiada od štátu všetky výhody, ktoré kedysi mal v predchádzajúcom režime. Samozrejme, automaticky vyžaduje aj výhody súčasného režimu. Žiaľ, niektoré veci sú naozaj nezlučiteľné, každá výhoda niečo stojí a teda ideálny režim neexistuje. Slovák si ale naivne myslí opak.

Dúfam, že jedného dňa príde prebudenie a Slovák sa buď na nový režim adaptuje, alebo bude chcieť tento režim zmeniť na iný. Verím, že si konečne uvedomí, že v súčasnom režime automaticky nedostáva istoty a výhody, že nič nie je zadarmo a že za všetko sa platí, dokonca i za našu slobodu.

Namiesto toho, aby Slovák sám hľadal nové možnosti, vytváral prácu, tvoril obchod, radostne vykrikuje do éteru: „Dajte mi prácu, ja chcem pracovať...“. Týmto všetkým dáva na známosť, že nie je schopný sám niečo vymyslieť, vytvoriť, nechce na sebe zapracovať, nechce sa vzdelávať, preto – „budem u vás drieť za almužnu...“. Ešte horšie je to, že následne ako získa prácu, začne vykrikovať, ako zle je platený, ako musí ťažko pracovať...

Zabúda na to, že štát tu nie je primárne od toho, aby jemu – poddanému dal prácu, ale aby mu vytvoril a udržiaval vhodný pracovný trh a prostredie, kde práca môže vznikať. Na konci tohto procesu si štát aj za to od neho ťahá peniaze vo forme daní.

Doba, kedy práca bola garantovaná, keď nebolo nutné za ňou cestovať, keď nebolo nutné sa priveľa snažiť, je dávno za nami. Konkurencia v rámci Slovenska i krajín sveta neustále narastá a tým sa logicky zvyšujú nároky a požiadavky na trh práce a samotných, pracujúcich ľudí.

Jediný zaručený recept, ako sa dopracovať k očakávanej zmene, je ako prvé sa pozrieť do zrkadla a spýtať sa sám seba: „Čo môžem ponúknuť tomuto trhu ja? Čím viem prispieť k zmene?“ Ak to bude len manuálna zručnosť a ochota pracovať, tak sa prosím, nemôžem čudovať, že pracujem ako lacná „otrocká“ pracovná sila za minimálnu mzdu.

Kto dokáže viac? 5,5 milióna občanov alebo 150 ľudí, ktorí zastupujú a riadia tento štát ? Sila je v ľuďoch, sila je v nás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?